Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Zespół muzyczny „Musica Viva”

Zespół muzyczny „Musica Viva”

Email Drukuj PDF

Zespół muzyczny „Musica Viva” działa od września 1999 roku, a więc
od momentu,
kiedy w Biadaczu powstało, zgodnie z duchem nowej reformy oświatowej, gimnazjum gminne Zespół od samego początku prowadzony jest przeze mnie. W każdym roku szkolnym formacja ma trochę inny kształt – jeśli
w jej szeregach znajdą się uczniowie grający na jakichś instrumentach, wówczas zespół ma charakter wokalno – instrumentalny, gdy zaś brak jest instrumentalistów, wtedy, w zależności od liczby członków, jest to zespół wokalny lub chór (albo dziewczęcy, albo chłopięco – dziewczęcy). Również
ze względu na dużą rotację uczniów (trzyletni cykl kształcenia), co roku  zespół jest „odnawiany”, ale to przypadłość właściwa wszystkim gimnazjalnym zespołom. Bardzo trudno jest się rozstawać z trzecioklasistami, z którymi wypracowało
się już, bądź co bądź, jakiś przyzwoity poziom, i z którymi przeżyło się różne wzloty (czytaj: sukcesy) i upadki (no, właściwie takowych nie było). Ale bardzo miło jest też co roku witać nowych członków naszego muzycznego bractwa.

Działalność zespołu obejmuje oprawę muzyczną szkolnych apeli, ale przede wszystkim chcemy wychodzić z naszej szkoły na zewnątrz,
to znaczy brać udział w konkursach i festiwalach muzycznych, a także współpracować z naszą społecznością lokalną i uświetniać swoimi występami różne inicjatywy kulturalne w naszym mikroregionie. „Musica Viva” co roku bierze udział w Gminnym Koncercie Noworocznym, a także Przeglądzie Twórczości Okresu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, organizowanym przez Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej. Zespół występuje podczas spotkań seniorów z naszej łubniańskiej gminy, bierze udział w dożynkach
i podobnych przedsięwzięciach o wymiarze lokalnym.

„Musica Viva” ma też sporo sukcesów artystycznych. Oto niektóre z nich:

 • Trzykrotne Wyróżnienie w Międzygimnazjalnym Konkursie Pieśni Patriotycznej     w Opolu,
 • III miejsce w  Konkursie Kolęd „Hej, kolęda, kolęda” (Komprachcice),
 • Wyróżnienie w Konkursie Kolęd w Języku Niemieckim (Komprachcice – Opole),
 • III miejsce dla solistki Angeliki Zaworki w konkursie piosenki „Nas Łączy      Muzyka”   (Węgry - Młodzieżowa Rada Gminy Turawa),
 • wielokrotny udział w finałach Przeglądu Piosenki „Śląskie Śpiewanie” (Piekary Śląskie),
 • kilkakrotnie laureaci czołowych miejsc tegoż przeglądu  i uczestnicy Koncertu Galowego Przeglądu, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu ( zespół, a także – wielokrotnie -
  solistki: Katarzyna Leja, Sandra Grzesik, Klaudia Kurpierz, Joanna Dudek),
 • laureaci Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego „Liść Dębu” (Dąbrowa),
 • laureaci i wyróżnieni (w minionych latach) w Wojewódzkim Przeglądzie       Szkolnych Zespołów Artystycznych „Muzyka” (obecnie zmieniono nazwę przeglądu).

Jak widać, repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany. Praca w grupie służy wzajemnemu lepszemu poznaniu, kształci umiejętności muzyczne, uczy pracowitości i  wytrwałości w dążeniu do celu, ale nade wszystko wspólne muzykowanie wyrabia w uczniach wrażliwość (nie tylko tę muzyczną), a to chyba największy sukces. Kiedy co roku przychodzi mi żegnać trzecie klasy, na dyplomie – podziękowaniu umieszczam słowa, które kiedyś dedykowała mi w pamiętniku moja nauczycielka skrzypiec:

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi – ci nigdy nie śpiewają".

Opiekun zespołu mgr Gabriela Dworakowska


 

 

Poprawiony: piątek, 07 września 2012 19:28  
Start Zespół muzyczny „Musica Viva”

Jaka jest nasza szkoła

Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu to placówka z ogromnym dorobkiem, wspaniałymi osiągnięciami i pięknymi tradycjami. Nasza szkoła to „drugi dom”, gdzie kształci się młodzież. Miejsce, w którym młody człowiek ma okazję do wszechstronnego rozwoju, realizowania talentów, rozwijania zainteresowań i pasji. Jest środowiskiem wdrażającym do samodzielności, odpowiedzialności, współdziałania, uczącym kultury osobistej, poszanowania praw innych ludzi i funkcjonowania w społeczeństwie.

Nasze sukcesy

Chlubą naszego gimnazjum jest zespół Musica Viva. Został założony przez mgr Gabrielę Dworakowską. Uczniowie, należący do grupy muzycznej przyczyniają się do propagowania kultury naszego regionu i nie tylko. Dzięki nim muzyka towarzyszy nam podczas apeli i innych, równie ważnych uroczystości. Ta utalentowana ekipa ma na swoim koncie mnóstwo sukcesów na skalę krajową. Do zespołu może należeć każdy. Wystarczą dobre chęci.

Więcej...

Gimzetka

Gimzetka funkcjonuje od 2010 roku. Do tej pory udało się wydać dziesięć numerów tego nieregularnego pisma gimnazjalistów. Władze magazynu czuwają nad oprawą graficzną, korektą nadesłanych tekstów oraz wydaniem. Na łamach gazetki szkolnej są realizowane różnorakie konkursy, galerie, ogłoszenia, plakaty, projekty, życzenia, wywiady, artykuły, sprawozdania, dedykacje, recenzje, przepisy i mnóstwo zdjęć.

 

Więcej...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information