Zespół muzyczny „Musica Viva” działa od września 1999 roku, a więc od momentu,kiedy w Biadaczu powstało, zgodnie z duchem nowej reformy oświatowej, gimnazjum gminne Zespół od samego początku prowadzony jest przeze mnie. W każdym roku szkolnym formacja ma trochę inny kształt – jeśli w jej szeregach znajdą się uczniowie grający na jakichś instrumentach, wówczas zespół ma charakter wokalno – instrumentalny, gdy zaś brak jest instrumentalistów, wtedy, w zależności od liczby członków, jest to zespół wokalny lub chór (albo dziewczęcy, albo chłopięco – dziewczęcy). Również ze względu na dużą rotację uczniów (trzyletni cykl kształcenia), co roku zespół jest „odnawiany”, ale to przypadłość właściwa wszystkim gimnazjalnym zespołom. Bardzo trudno jest się rozstawać z trzecioklasistami, z którymi wypracowało się już, bądź co bądź, jakiś przyzwoity poziom, i z którymi przeżyło się różne wzloty (czytaj: sukcesy) i upadki (no, właściwie takowych nie było). Ale bardzo miło jest też co roku witać nowych członków naszego muzycznego bractwa.
Działalność zespołu obejmuje oprawę muzyczną szkolnych apeli, ale przede wszystkim chcemy wychodzić z naszej szkoły na zewnątrz, to znaczy brać udział w konkursach i festiwalach muzycznych, a także współpracować z naszą społecznością lokalną i uświetniać swoimi występami różne inicjatywy kulturalne w naszym mikroregionie. „Musica Viva” co roku bierze udział w Gminnym Koncercie Noworocznym, a także Przeglądzie Twórczości Okresu Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, organizowanym przez Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej. Zespół występuje podczas spotkań seniorów z naszej łubniańskiej gminy, bierze udział w dożynkach i podobnych przedsięwzięciach o wymiarze lokalnym.
„Musica Viva” ma też sporo sukcesów artystycznych. Oto niektóre z nich:
- Trzykrotne Wyróżnienie w Międzygimnazjalnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Opolu,
- III miejsce w Konkursie Kolęd „Hej, kolęda, kolęda” (Komprachcice),
- Wyróżnienie w Konkursie Kolęd w Języku Niemieckim (Komprachcice – Opole),
- III miejsce dla solistki Angeliki Zaworki w konkursie piosenki „Nas Łączy Muzyka” (Węgry - Młodzieżowa Rada Gminy Turawa),
- wielokrotny udział w finałach Przeglądu Piosenki „Śląskie Śpiewanie” (Piekary Śląskie),
- kilkakrotnie laureaci czołowych miejsc tegoż przeglądu i uczestnicy Koncertu Galowego Przeglądu, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu ( zespół, a także – wielokrotnie -
solistki: Katarzyna Leja, Sandra Grzesik, Klaudia Kurpierz, Joanna Dudek),
- laureaci Wojewódzkiego Festiwalu Artystycznego „Liść Dębu” (Dąbrowa),
- laureaci i wyróżnieni (w minionych latach) w Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych „Muzyka” (obecnie zmieniono nazwę przeglądu).
Jak widać, repertuar zespołu jest bardzo zróżnicowany. Praca w grupie służy wzajemnemu lepszemu poznaniu, kształci umiejętności muzyczne, uczy pracowitości i wytrwałości w dążeniu do celu, ale nade wszystko wspólne muzykowanie wyrabia w uczniach wrażliwość (nie tylko tę muzyczną), a to chyba największy sukces. Kiedy co roku przychodzi mi żegnać trzecie klasy, na dyplomie – podziękowaniu umieszczam słowa, które kiedyś dedykowała mi w pamiętniku moja nauczycielka skrzypiec:
„Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi – ci nigdy nie śpiewają".
Opiekun zespołu mgr Gabriela Dworakowska
|